Haber

Boyları 1 metreyi bulan su sümbülleri Asi Nehri’ni esir aldı.

Boyları 1 metreyi bulan su sümbülleri Asi Nehri’ni esir aldı.

HATAY – Hatay’da Asi Nehri’ni kaplayan su sümbülleri, görünümleriyle büyülerken aynı zamanda balıkları oksijensiz bırakarak sonunu getiriyor.

Lübnan’dan doğan ve Suriye sınırını geçerek Türkiye’ye uzanan Hatay’daki Asi Nehri’nin bölümünü su sümbülü kapladı. Geriye doğru aktığı bilinen Asi Nehri üzerinde hoş bir görüntü oluşturan su sümbüllerinin, suyun oksijen ve ışık almasını engellediği için balıkların ve diğer su canlılarının ölümüne neden olduğu biliniyor. Su sümbülü nehrin Akdeniz’le buluştuğu noktada çevre kirliliği yaratıyor.

“Güzel görünüyor ama doğa için iyi değil”

Manzaranın vatandaşlar için keyifli olduğunu ancak balıklar için aynı olmadığını belirten Ali Galip Akdağ, “Her yıl aynı mevsimde nehrin tamamını su sümbülleri kaplıyor. Güzel görünüyor ama doğaya pek de iyi gelmiyor. Köklerindeki madde nedeniyle sudaki oksijen tükeniyor ve balıklar oksijenden mahrum kalarak ölüyor.”

Su sümbüllerinin kuşlara barınak olduğuna dikkat çeken Fırat Özçelik, “Asi Nehri’ni çok iyi biliyorum. Su sümbülü zararlı olabilir ama aynı zamanda kuşları da çok önemli bir şekilde korur. “Asi Nehri’nin sürekli açık olması ve alanların temizlenmesinin güzel bir görüntü olacağını düşünüyorum” dedi.

keban-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu