Ekonomi

Erik üretiminin yüzde 70’i Arap ülkelerine ihraç ediliyor

Burcu KAYA

Silifke Erik Üreticileri Birliği Kurucu Başkanı Mustafa Göktaş, bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle sera eriklerinin erken olgunlaştığını söyledi.

Hasadına başlanan eriklerin 250 TL’den alıcı bulduğunu belirten Göktaş, hasat edilen işlerin yüzde 70’inin ihracata, yüzde 30’unun ise iç piyasada satışa sunulmasını beklediklerini kaydetti.

Silifke’deki 300 dönümlük erik serasından 500 ton civarında hasat beklediklerini belirten Mustafa Göktaş, hasat edilen eriklerin Irak, Dubai ve Katar’a ihraç edildiğini, Ankara, İstanbul ve başta Ankara olmak üzere çeşitli illere de erik gönderildiğini kaydetti. İzmir, iç piyasada.

Açıkta 20 bin dekarlık alandan 30 bin ton erik üretmeyi hedeflediklerini belirten Göktaş, 15 gün sonra açıkta başlayacak erik hasadı ile iç piyasada hareketliliğin artacağını söyledi. ve fiyatlar düşecektir. Göktaş, “Bölgede erik üretimi artıyor. Çiftçiler sulak alanlardaki nar ve zeytin ağaçlarını kökünden sökerek erik üretimine başladılar. Bu yıl erik üreticilerinde yüzde 10’luk bir artış var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu