Haber

Konya ve Niğde’de deprem oldu! Prof Tüysüz’den açıklama: Fay stabilitesi değişti

Niğde’de merkez üssü Bor ilçesi olan 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Deprem Jeoloğu Prof. Dr. Okan Tüysüz, NTV canlı yayınında değerlendirdi.

Dün yaptığı paylaşımda Niğde’nin depremler açısından şanslı illerden biri olduğunu söyleyen Tüysüz, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin Türkiye’nin fay dengesini değiştirmiş olabileceğini belirtti.

7.7 ve 7.6’lık sarsıntılardan sonra Türkiye’de hemen hemen bütün fayların dengelerinde değişiklik oluyor.” Tüysüz dedi ki:

“Faya yakın yerlerde dengeler biraz değişmiş olabilir. Kahramanmaraş’taki depremler karada yaşanan kıymetli depremlerin sonucudur. İkinci bir depremin olması da fayların değişmesine neden olmuştur. Ancak bir depremden bahsetmiyoruz. batıya doğru gidecek, Ege ve İstanbul’u etkileyecek bir değişim.”

“İLGİLENİLECEK BİR DURUM YOK”

Tüysüz şöyle devam etti:

“Hala aynı noktaya denk geliyor. Burası Tuz Gölü fay sistemi dediğimiz 200 kilometrelik fay sisteminin güney ucu. Endişelenecek bir deprem habercisi olacağını düşünmüyorum.

“Binlerce yıldır sessizlik”

Binlerce yıldır sessiz kalan bir fay var. Bazı faylar 1000-10 bin yıllık aralıklarla depremler üretir. 5 çok küçük bir sarsıntı değil. Bunu çevre illerde de hissetmeniz doğaldır. 4 ve 4,5 büyüklüğünde depremler olabilir. Daha büyük olacağını sanmıyorum.

Bazı köy meskenlerinde duvarların çökmesine neden olabilecek daha büyük olmayan bir sarsıntı. Niğde oldukça zayıf bir temel üzerindedir. Yapıların bu temele göre inşa edilmesi çok değerli.”

defne-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu