Haber

Dünya Meteoroloji Örgütü: ABD, Akdeniz ve Asya’da Sıcaklık Rekorları Görülebilir

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), ABD, Akdeniz, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya’da sıcaklık değerlerinin yakından takip edildiğini ve bu bölgelerde sıcaklık kayıtlarının görülebileceğini duyurdu.

WMO’dan yapılan yazılı açıklamada, “Yoğun sıcak dalgaları ABD’nin güneyi, Akdeniz, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Çin dahil olmak üzere Asya’daki bazı ülkeleri etkilediğinden, Dünya Meteoroloji Örgütü olası yeni sıcaklık rekorlarını inceleyecek. ulusal sıcaklık rekorlarını inceleyin. “Rekorlar da kırabilir. Bunlar, WMO’nun Küresel İklim Durumu raporuna yansıtılacak.”

SİCİLYA’DA YENİ SICAKLIK REKORU KIRILABİLİR Açıklamada, İtalya’nın güneyindeki Sicilya adasında Avrupa’da hava sıcaklığı rekoru olan 11 Ağustos 2021’de hava sıcaklığının 48,8 derece olarak kaydedildiğine değinildi. . WMO, “Önümüzdeki günlerde sıcak hava dalgası yoğunlaştıkça bu rekorun kırılması muhtemel. Avrupa için bir önceki teyit edilen en yüksek sıcaklık rekoru 48 dereceydi ve 10 Temmuz 1977’de Atina’da kırılmıştı.” WMO İMZALI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas yaptığı açıklamada, “Isınan iklimimizde giderek yaygınlaşan aşırı hava koşullarının insan sağlığı, ekosistemler, ekonomiler, tarım, enerji ve su kaynakları üzerinde büyük etkisi var. toplumun ne yazık ki yeni normal haline gelmesine uyum sağlamasına yardımcı olma çabalarımız.”

orhangazi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu