Haber

Ankara, İzmir ve İstanbul’dan Beştaş’tan açıklama: Aday göstermek en doğal hakkımız

Yeşil Sol Parti Erzurum Milletvekili ve Küme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, seçim süreci ve 2024’te yapılacak yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘BAKANLIĞI YÜZDE BİR PARTİYE VERİRKEN BİZİ ELİMİZDEN GEÇİRDİ’

Halk TV’de Sansürsüz adlı programa katılan Beştaş, Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim sürecinde HDP ile bir araya gelmemesini eleştirerek, “Masada olamasak da Kılıçdaroğlu’na oy verelim dedik. Ancak %1 partilerine bakanlık verirken partimizden uzak durmuştur. Bu durum halkımız arasında ciddi bir tepkiye neden oldu. Vatandaşlar bizi eleştiriyor. Kılıçdaroğlu, Kürt illerinde rekor oy aldı. Kılıçdaroğlu biz olmasaydık bölge illerinde böyle karşılanır mıydı? Onlara bir hak teslim etmemiz gerekiyor” dedi.

‘Kürtler veba ile tedavi ediliyor’

Türkiye İşçi Partisi hakkında konuşan Beştaş, “Aynı eleştiriyi TİP’e de yöneltiyoruz. Erkan Baş, ‘Kürtlerle yan yana durmasaydık daha çok oy alırdık’ diyor. Bir bakıma Kürtlere veba muamelesi yapılıyor. Biz bu tavrı doğru bulmuyoruz. Şu anda Emek ve Demokrasi Bloku bileşenlerinin toplantıları devam ediyor. Görüşmeden sonra herkes kendi partisi açısından kendi değerlendirmesini yapacak” dedi.

‘ALABİLİRİZ’

HDP’nin üç büyükşehirde (Ankara, İzmir ve İstanbul) aday gösterip göstermeyeceği sorusuna Beştaş, şöyle yanıt verdi:

Elbette yapabilir. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeme konusunda çok ciddi eleştiriler var.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu