Ekonomi

Bangladeş’teki Termik Santral Çinli Şirketin Yatırımıyla İşletmeye Başladı

DAKKA, 23 Ekim (Xinhua) — Bangladeş’in güneydoğusundaki Banshkhali kasabasında Çinli bir şirketin ortak yatırımıyla kurulan iki üniteli termik santralde ticari faaliyetler tamamen başladı.

Santral, ilk ünitenin 168 saatlik güvenilirlik testini tamamlamasıyla Pazar günü tam olarak faaliyete geçti. İkinci ünite ise 17 Ekim’de resmi olarak ticari faaliyete geçti.

Çinli SEPCOIII, Bangladeş’in en büyük termik santrallerinden biri olan SS Power I Projesi’nin inşaatına Aralık 2018’de başladı.

Ticari faaliyetlerin ilk kömürle çalışan ünitede planlanandan 35 gün, ikinci ünitede ise planlanandan 70 gün önce başlaması, Çinli şirketin yüksek kaliteli iş ve verimliliğini yansıtıyor.

Proje yöneticisi Wang Jian, Xinhua’ya, projenin verimli enerji üretimiyle çevre üzerindeki etkiyi en aza indirmek için doğrudan deniz suyu soğutma ve deniz suyu kükürt giderme teknolojilerini kullandığını söyledi.

Wang’a göre, Chattogram bölgesinin Banshkhali kasabasında bulunan santral, yılda 10 milyar kilovatsaat elektrik üreterek Güney Asya ülkesinin elektrik sıkıntısını büyük ölçüde hafifletecek.

Wang, inşaatın en ağır aşamasında 10.000’den fazla doğrudan istihdam ve 40.000’den fazla dolaylı istihdam yaratan projenin yerel istihdamı ve ekonomik kalkınmayı gözle görülür şekilde desteklediğini belirtti.

bogazliyan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu